logotype

Poseł RP Janusz Sanocki naruszył dobra osobiste Burmistrza Nysy - Sąd Okręgowy w Opolu

Sąd Okręgowy w Opolu uznał, że Poseł RP Janusz Sanocki naruszył dobra osobiste obecnego Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza, który podczas oficjalnego spotkania na sali sesyjnej w Urzędzie Miejskim w Nysie poprzez wypowiedzi wskazujące na rzekome przyjmowanie korzyści majątkowych przez obecnego Burmistrza Nysy od Pana Aleksandra Walczaka - Prezesa Spółki Dekada, który chce wybudować galerię Dekada przy ul. Drzymały. Konsekwencją wyroku będzie opublikowanie przeprosin w gazetach Nowiny Nyskie, NTO oraz zasądzono na rzecz Stowarzyszenia Auxilium kwotę 2000 zł. - wyrok nie jest prawomocny.

Burmistrz Nysy poczuł się urażony stwierdzeniami: "Kolbiarz nie służy mieszkańcom i miastu tylko służy pieniądzom, które idą do Pana Walczaka"; "Wprost pytam, ile Pan bierze za to, ile Pan płaci tym radnym, którzy Pana popierają i Burmistrzowi ponadto wskazał na dalsze oskarżenia w audycji Radiowej oraz oświadczenie w lokalnej gazecie, że za te słowa Pan Poseł nie przeprosi Burmistrza. Z uzasadnienia wynika, że J. Sanocki

Jak wynika z treści uzasadnienia zapadłego wyroku Sąd oparł swoje rozważania głownie na zapisach audio-wizualnych, czyli dowodach, które w zasadzie są nie do podważenia, zdaniem Sądu z wypowiedzi posła jednoznacznie wynika, że posądził Burmistrza o branie pieniędzy, przyjmowanie korzyści finansowych za sprzyjanie Spółce Dekada, jednak podczas zeznań Poseł Sanocki starał się wykazać, że nie miał tego na myśli, gdyż nie ma na to żadnych dowodów, a chodziło mu o "płacenie" w kontekście wspomagania, popierania i finansowania Kordiana Kolbiarza jako kandydata na Burmistrza Nysy podczas wyborów samorządowych. Sąd nie dał wiary tym wyjaśnieniom.

Sąd uznał, że gdyby Poseł poprzestał na krytyce nie doszłoby do naruszenia dóbr osobistych, jednakże poprzez wypowiedzi „ ile Pan bierze za to, ile Pan płaci tym radnym którzy Pana popierają”, przekroczył granice dozwolonej krytyki i swą wypowiedzią naruszył dobra osobiste Burmistrza Nysy zrzucając mu przyjmowania korzyści finansowych, choć jak sam przyznał na takie zarzuty nie posiada żadnego dowodu.

Z kolei poprzez wypowiedzi w audycji radiowej Sąd uznał, iż nie doszło do naruszenia dóbr osobistych Burmistrza, co prawda zarzucił korupcję władzom miasta, ale wyjaśnił na czym ta korupcja miała polegać. Co istotne tutaj na korzyść Posła sąd uznał, że udowodnił kumoterstwo Burmistrzowi co znalazło potwierdzenie w materiale dowodowym oraz zeznaniach świadków.

Należy wskazać, że uzasadnienie nie jest sporządzane z urzędu. Strona, która nie zgadza się z orzeczeniem Sądu wnosi wniosek o sporządzenie uzasadnienia, na podstawie którego może złożyć odwołanie do Sądu wyższej instancji. W niniejszej sprawie wiemy już, że uzasadnienie zostało sporządzone, a więc któraś ze stron nie zgadza się z tym wyrokiem - jestem pewien, że jest to Pan Sanocki.

Na zakończenie warto wspomnieć, że gazeta Nowiny Nyskie, która wcześniej była prowadzona przez właśnie Pana Janusza Sanockiego nic o tym wyroku nie napisała. Natomiast o ostatniej decyzji Sądu odnośnie oddalenia powództwa z kolei Radnego Roumalda Kamudy wobec Janusza Sanockiego za przypomnienia o zatartym wyroku karnym opublikowano w ekspresowym tempie artykuł. Dlatego uważam, że lokalna gazeta Nowiny Nyskie jest narzędziem politycznym, a nie rzetelną formą prasy, chociaż jeszcze jakiś czas temu miałem inne zdanie.

Do pobrania:

Odpowiedź z Sądu

Wyrok

Uzasadnienie

2019  O jawności Nysy i okolic   globbersthemes joomla templates