logotype

Radni chcą puścić Nysę z torbami? Kredyt na 29 mln zł i manipulacja wieloletniej prognozy finansowej.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nysie pod obrady zostały poddane pod głosowanie radnych dwie ważne uchwały - o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie kredytu przez gminę Nysa w wysokości bagatela 29 mln zł oraz zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Do zaciągania kredytów w zasadzie już się przyzwyczailiśmy, chociaż nie w takiej wysokości. Istotniejsza jest jednak zmiana wieloletniej prognozy finansowa, która powinna dać radnym do myślenia w zakresie planowanych oraz wykonanych  dochodów. Jakim cudem gmina zakłada, że w 2018 i 2019 r. wykona dochody na poziomie grubo ponad 30 mln, podczas gdy przez lata rządów obecnego Burmistrza nie uzyskano przynajmniej połowy z tych dochodów? Czyżby w gminie brakowało już pieniędzy, a radni bezrefleksyjnie podnosili ręce jak przysłowiowe semafory?

#Nysa #Zadłużenie #kredyt #WPF #Kolbiarz #Burmistrz #Zelent #Bogdanowski #Czuchraj #Cwajna #Wajda #Pięch #Toruński #Kamuda #Czepiel #Chabiński #Semafory

Uzasadnienie dla zaciągnięcia kredytu w tak ogromnej wysokości uzasadniono dofinansowaniem realizowanych w 2018 r. zadań inwestycyjnych oraz spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów, a zatem kredyt ten to nic innego jak narzędzie kampanii wyborczej, potrzebnej do realizacji inwestycji, którym Burmistrz Nysy nie podołał przez okres swojej kadencji, notabene na niektóre z nich już były zaciągane kredyty. Jednak co istotniejsze, dlaczego przy zaciąganiu tego kredytu zmieniono również  wieloletnią prognozę finansową, a w zasadzie to dopuszczono się jej manipulacji.

Pragnę zwrócić uwagę na rubrykę "DOCHODY MAJĄTKOWE", wykonanie od 2015 do 2017 r. na poziomie od 4,5-13,8 mln zł. Natomiast w zmienionym planie gmina Nysa zakłada, że w 2018 r. dochody majątkowe wyniosą 33,99 mln zł oraz w 2019 r. aż 39,6 mln zł, a w następnych latach dochody te znowu maleją do poziomu od 0,1-7,35 mln zł. Nie trzeba nauczyciela matematyki, aby zorientować się że wskazane założenia są co najmniej niewykonalne. Należy sobie zadać pytanie po co zmieniono WPF, skoro do tej pory zaciągano kolejne zobowiązania bez zmiany WPFu?

Odpowiedź jest prosta, to nie do końca jest tak jak Kolbiarz się chwalił, kiedy otrzymał absolutorium, iż jedyną niezależną instytucją, która bada finanse gminy to RIO i dlatego nie ma zadłużenia. Fakt zmiany WPFu może świadczyć o zafałszowaniu budżetu, aby ukryć deficyt, bo nie spełniałby limitów zadłużenia. Do WPFu wpisano fikcyjnie, że gmina wykonuje dochody majątkowe na poziomie 33-39 mln zł. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że gmina przed zaciągnięciem kredytu posiadała jedynie 1 mln zł w kasie. Z pewnością nie jest to powód do dumy.

Najgorsze jest jednak to, że w radzie mamy w zasadzie same tzw. "semafory", które otwierają się zaraz gdy zza zakrętu wyłoni się kolejny pociąg z kredytem. Nawet wiedza matematyczna nauczyciela Janusza Chabińskiego nie dała mu do myślenia chociaż na chwilę co  popiera. Z drugiej strony jak taki radny ma logicznie rozumować pewne fakty istotne z punkty widzenia mieszkańców i sprawować  nadzór nad gminą, gdy tego typu myślenie zasłania mu mgła składająca się z profitów dla zięcia poprzez intratne stanowiska - członka rady nadzorczej NEC oraz stanowisko radcy prawnego, ta mgła jeszcze mocniej osiada ponieważ syn Pana Chabińskiego pracuje również w tej instytucji. Proszę sobie wyobrazić jak mocno musiało "zamglić" Pana radnego skoro postąpił nawet wbrew woli partii do której należy -  cały PIS zagłosował przeciwko tej uchwale.

Załączniki:

1. Projekt uchwały o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie kredytu.

2. Projekt uchwały o zmianie WPFu.

2019  O jawności Nysy i okolic   globbersthemes joomla templates